Cena

Wypadanie włosów u ludzi: przyczyny i rozwiązania

Wczesna utrata włosów u mężczyzn lub widoczne nadmierne wypadanie włosów nie jest sytuacją komfortową. Młody człowiek przeżywa stres. Psychologiczna konsekwencja to ograniczenie relacji z innymi ludźmi. Wielu mężczyzn cierpiących z powodu łysienia, w rzeczywistości narzeka na trudności w zbliżeniach intymnych, gdyż wstydzą się swoich słabych włosów.
 

Łysienie typu męskiego: jakie są przyczyny?
Wypadanie włosów u mężczyzn jest spowodowane przez kilka czynników: najbardziej znaną i powszechną przyczyną jest łysienie androgenowe czyli dziedziczna predyspozycja do przedwczesnej utraty włosów. W rzeczywistości męski problem wypadania włosów może być wywołany przez wiele czynników, innych niż genetyczne. Najczęstsze przyczyny łysienia u mężczyzn:

Łysienie androgenowe czyli dziedziczna utrata włosów jest najczęstszym powodem podawanym przez mężczyzn wyjaśniając ich powstałą łysinę. W tym przypadku wadliwe działanie enzymu
5-alfa-reduktazy powoduje, że nie jest w stanie poprawnie syntetyzować hormonu dihydrotestosteron (DHT), co w konsekwencji powoduje miniaturyzację mieszków. Włosy rosną coraz cieńsze i bardzo słabe, z tendencją do wypadania. Ta dysfunkcja może zostać zahamowana przez stosowanie leków i preparatów, które skutecznie hamują działanie enzymu 5-alfa-reduktazy. Jednak część leków może mieć negatywny wpływ na płodność mężczyzny, dlatego powyższe rozwiązanie farmakologiczne stosowane jest ze szczególną ostrożnością i w sytuacjach ekstremalnych. Wielu młodych mężczyzn z uwagi na skutki uboczne leczenia wolą szukać metod alternatywnych.

Łojotokowe łysienie w niektórych przypadkach, wypadanie włosów u ludzi spowodowane jest przez nad aktywność pracy gruczołów łojowych umieszczonych na naszej głowie. Nadmierna produkcja łoju ( może być wynikiem brakiem równowagi hormonalnej, bardzo powszechna w okresie dojrzewania) może spowodować pojawienie się tłustego łupieżu, czopów łojowych i zmienić naturalny cykl włosa blokując prawidłową pracę mieszków włosowych, gdzie rodzą się i rosną nasze włosy. Można skorygować nieprawidłowe wydzielanie sebum, dzięki konkretnym zabiegom. Zatkany pęcherzyk ulega atrofii i nie jest już w stanie wygenerować zdrowych silnych włosów.

Łysienie na tle nerwowymy spowodowane stresem jest ważnym czynnikiem, który może spowodować czasowe i widoczne przerzedzenie naszych włosów. Przyczyny większego nasilenia wypadania włosów w okresie wysokiego stresu nie są jeszcze znane, ale z całą pewnością, w tych fazach występuje brak równowagi hormonalnej w organizmie, które prowadzą do nasilenia wypadania włosów. W wielu przypadkach zamiast łysienia nerwicowego, następuje kompulsywna tendencja do pociągania i wyrywania włosów (trichotillomania), a to zdarza się nie tylko w przypadku kobiet, ale również mężczyzn, młodzieży oraz dzieci.
Łysienie z powodu niedożywienia  utrata włosów przez mężczyzn w różnym wieku, może wynikać z nieprawidłowego odżywiania, takiego jak, brak białka i aminokwasów niezbędnych do syntezy keratyny jako podstawowego składnika białkowego włosów.

Wypadanie włosów u ludzi: co możliwe środki zaradcze

W oparciu o nowoczesną wiedzę w dziedzinie nauki o włosach, można aktywnie przeciwdziałać ich utracie. Prowadzone badania naukowe, potwierdzają, że istnieją środki, które nie mają znanych przeciwwskazań jak stosowanie na przykład niektórych leków. Takie środki mogą pomóc w zatrzymaniu wypadania włosów, a wręcz powodować ponowny wzrost zdrowych silnych włosów tam, gdzie mieszki włosowe były nadal aktywne i produktywne.
Stosowanie mezoterapii, lasera do włosów oraz leczenie przy użyciu wysokiej częstotliwości rzeczywiście ma potencjał, aby zapobiegać ponownemu wypadaniu włosów, pod warunkiem, że szybko zostaną podjęte dynamiczne działania skierowane na problem. Zmiana sposobu dbania o włosy oraz prawidłowa higiena skóry głowy w znacznym stopniu wpływa na jakość i ilość pojawiających się nowych włosów na skórze głowy.

Najlepszym sposobem, aby sprawdzić stan swoich włosów i dowiedzieć się, czy można uniknąć łysiny w młodym wieku jest poddania się badaniu skóry głowy i włosa. Trycholog jest do Państwa dyspozycji proponując precyzyjną kontrolę i analizę włosów w naszym Centum Trychologii. Proponowane kuracje i zabiegi są opatentowane i stosowane w Szwajcarskich, Niemieckich i Włoskich Instytutach Trychologii.