Cena

Tłusta skóra głowy

Przetłuszczajaca się skóra głowy i tłuste włosy

Tłusta skóra głowy i przetłuszczajace się  włosy można zauważyć po paru godzinach od ostatniego umycia głowy. Wyglądają przy skórze głowy jak by były brudne, tłuste, lśniące i czasami wydzielają nieprzyjemny zapach pochodzący ze skóry głowy. Ciepłe i wilgotne sebum jest sprzyjającym srodowiskiem do rozwijania się różnych dermatoz. Wiele osóc dotkniętych łojotokiem, często dotyka swojej skóry głowy, ponieważ z nadmiaru wydzielania łoju, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się uczucie swedzenia. W dotyku włosy przetłuszczajace się, sprawiają wrażenie wilgotnych, zlepionych łojem włosów, a wizualny wygląd, może powodować dyskomfort osoby dotkniętej tego rodzaju problemem.

Tłustej skórze głowy towarzyszą dodatkowe obszary skóry, dotknięte nadmiarem wydzielania łoju, a zwykle jest to: nos, czoło i broda. Pryszcze, rozszerzone pory, a w skrajnych przypadkach, trądzik może być dodatkowym objawem (zwłaszcza u dojrzewających osób) oprócz obecności  przetłuszczających się włosów .
Na skórze głowy w obecności łoju występuje nadwrażliwości skóry, tłusty łupież lub częściowo białawo żółtawa powłoka martwego naskórka (szczątków komórek). Nie leczony nadmiar łoju, może się przerodzić w łojotokowe łysienie .

Łojotok jest problemem natury estetycznej i higienicznej, z którym wyspecjalizowany ośrodek trychologi przy pomocy odpowiednio skorelowanej terapii potrafi zminimalizować jego skutki.
Świąd i ból skóry głowy spowodowany jest grubą warstwą nadmiaru sebum, który w efekcie zatyka mieszki włosowe, hamuje ponowny wzrost zdrowych włosów, a nawet prowadzi do łojotokowego łysienia.

Są to znane przyczyny, które powodują ,że widzimy oleistą skórę i tłuste włosy w postaci nadmiaru łoju, który jest usuwany przez pęcherzyki na skórze głowy.
Wszystkie produkty i procesy obróbki z zastosowaniem anty-łojotokowe lub balansujące wydzielanie łoju równoważą gruczoły łojowe we właściwym kierunku. Różnica w jakość tych środków i ich specyficzność względem właściwości skóry i traktowania włosów jest znacząca.

Tłuste włosy i tłusta skóra głowy to bardzo powszechny problem czego dowodem jest narastająca sprzedaż szamponów anty-sebum. Często jednak te środki są niewystarczające lub stosowanie powyższych środków na własną rękę kończy się przyczyną nowych problemów. W przypadku osób, u których kończy się tym drugim, skóra bez kontroli może skrajnie stać się sucha, skrajnie odwodniona powodując łupież.

Funkcja sebum i gruczołów łojowych

Łój składa się głównie z kwasów tłuszczowych, glicerydów i estrów woskowych, ten ostatni pokrywa skórę, łączy się z resztkami komórkowymi, tłuszczami naskórka i potu wytworzonego przez gruczoły potowe. Kompozycja sebum, zależy również od innych czynników, takich jak: 
– leki 
- hormony
- żywności

Hormony Androgenne mają szczególne znaczenie, ponieważ są one odpowiedzialne za jakość i ilość wydzielania sebum zarówno u mężczyzn jak i kobiet.

Uczeni uważają, że sebum zasadniczo spełnia funkcje:
• warstwa hydro-lipidowa chroni skórę przez czynnikami naturalnymi: 
bakterie, słońce, chłód
• kontroluje nawilżenie skóry
• smaruje i uszczelnienia wał włosowy, dzięki czemu jest bardziej trwały i estetyczny.

Oczywiście, w obecności nadmiernego wydzielania łoju (łojotok) funkcje te są zmienne, zachwiana równowaga hydro-lipidowa naraża zdrowe włosy.
Łojotokowe zapalenie skóry, charakterystyczne objawy to swędzenie i podrażnienie skóry głowy, ból skóry głowy. W wyniku nadmiaru łoju, stan ten może doprowadzić do łysienia łojotokowego.
Łojotok jest nie tylko estetycznym i higienicznym problemem, ponieważ zmiana ilości i jakości wydzielanego łoju, w dłuższej perspektywie może zniszczyć i uszkodzić włosy bezpośrednio przyczyniając się do ich częściowej utraty.

TŁUSTE WŁOSY I WARSTWA ŁOJOWA NA SKÓRZE

Rozmawialiśmy o jakość sebum w stosunku do włosów przetłuszczających się, z dwóch powodów:

• łój zawiera część toksyn i odpadów powstających lub wprowadzony do organizmu. Oznacza to, nadużywanie leków, na przykład, prowadzi do akumulacji toksyny w ciele,które wydalane są dzięki sebum. Zwłaszcza w przypadku łojotoku może to mieć negatywny wpływ na zdrowie włosów.

• należy dokonać rozgraniczenia pomiędzy oleistego tłuszczem i łoju. Pierwszy z nich jest bardziej zwarty i ma tendencję do osadzania się w mieszkach włosowych tworząc czopy łojowe

• drugi jest bardziej płynny i osadza się na włosach, dzięki czemu łatwiej dostrzec,że włosy są tłuste. 
Problem tłustych włosów, w związku z tym, jest związany nie tylko z nadmiernym produkcji sebum (tłuszczu tłusty łojotok), ale również do jego nadmiernego skraplania i transformacji w tłuste sebum. Drugi, jest bardziej płynny, ma tendencję do większej aktywności przenosząc się pomiędzy włosy.

• tłusta skóra głowy sebum bezpośrednio związane z tłuszczem

• tłuste włosy związane są z tłustym sebum.
Nadmiar sebum na skórze głowy, w bezpośredni sposób przyczynia się do powstawania kruchych i łamliwych włosów, które w konsekwencji zaczynają odrastać słabsze i cieńsze, aż w końcu zaczynają nadmiernie wypadać.

PRZYCZYNY TŁUSTYCH WŁOSÓW

Dowiedzenie się czym jest łojotok jest tak samo ważne jak to, żeby ustalić co jest przyczyną, która go wywołuje. Wiemy, że przyczyny nadmiernej produkcji łoju w organizmie przede wszystkim zależy od predyspozycji genetycznych; tak bardzo, że aktywność gruczołów łojowych jest kontrolowana hormonalnie. Powoduje endogenne (wewnętrzne) i (czynniki zewnętrzne) mogą być połączone co czyni diagnozę trudną.

Schematycznie, przyczyny tłustych włosów dzielą się na:
• brak równowagi hormonalnej;
• zaburzenia trawienia;
• zaburzenia metaboliczne (żywności);
• samozatrucie;
• stres i czynniki nerwowe.

Innym ważnym czynnikiem, który należy uznać za składową przyczynę tłustych włosów, to  nadpotliwości lub nadmierne pocenie się skóry głowy. Nadmierne pocenie się, w rzeczywistości jest odpowiedzialne za skraplanie łoju, ponieważ woda usuwana przez gruczoły potowe miesza się z łojem, co powoduje, że włosy są bardziej tłuste.

Prawdą jest również, że nadmiernemu poceniu się skóry głowy, nie zawsze towarzyszy nadmierne wydzielanie sebum. Czasem niebezpiecznie mylimy z łojotokiem, ale jeśli zwrócimy uwagę na kilka elementów, można uniknąć błędu:

• skóra włosów jest bardzo mokra, ale nie błyszcząca
• skóra ma kolor białawy, ale zwykle nie jest czerwona lub podrażniona
• włosy zamiast tłuszczu są dość suche
• nadmierne pocenie się nie jest związane z skórą twarzy

Dlatego stosowanie szamponu anty-łojotokowego w przypadku nadmiernej potliwości skóry głowy, agresywnie ją odtłuści i może poważnie jej zaszkodzić. Ponieważ ich stosowanie może wywołać, w ciągu kilku godzin, wysypka z hiper-produkcją sebum, które pogłębi problem.

Praktyczne porady, aby dbać o włosy przetłuszczające się:

• zwiększyć częstotliwość mycia, w letniej wodzie (jednak nie więcej niż jeden raz dziennie, w trudniejszych przypadkach) używać delikatnego, profesjonalnego szamponu do równoważenia (sebum pochodnych cysteiny, witaminy z grupy B, pantenol, etc.), aby uniknąć usunięcia zbyt dużo sebum ze skóry, pozbawiając go jego naturalnej ochrony; Ostatnie płukanie wykonywać płukanką wody z octem w celu utrzymania własciwego Ph skóry głowy. Ma to na celu powstrzymać rozwój dermatoz.

• stosować peeling do skóry i oczyszczać ją przez wyeliminowanie odpadów i bakterii

• unikać suszenia włosów przy użyciu wysokiej temperatury zbyt blisko skóry, gdyż spowoduje to rosnącą produkcję sebum

• nie wykonywać masażu skóry głowy skóry głowy ( pobudzamy gruczoły łojowe do produkcji sebum )

Jeżeli stosowanie powyżej wymienionych środków zaradczych jest nie wystarczające, aby przywrócić równowagę kwasowo-hydro-lipidową równowagę skórze głowy, a zauważymy, że towarzyszy dolegliwości zauważalne przerzedzenie. 
Należy niezwłocznie zasięgnąć opinii trychologa.

Diagnostyka oraz leczenie wraz z prawidłową spersonalizowaną pielęgnacją włosów i skóry głowy pod nadzorem specjalisty to zabiegi zdolne do natychmiastowego działania wpływają leczniczo i proaktywnie na aktywność pęcherzyków.


Podsumowując, ważne jest, aby podkreślić, że tłuste włosy to nie tylko problem kosmetyczny, ale objaw nieprawidłowości skóry, który może uszkodzić włosy przyczyniając się do znacznego ich wypadania. 


Dominika Kownacka 
Wieczorek Specjalista Trychologii