Cena

Swędzenie i pieczenie skóry głowy

 Swędzenie i pieczenie skóry głowy
Swędzenie i pieczenie skóry głowy jest bardzo częstym przypadkiem, który może występować
u kobiet, mężczyzn i dzieci. Tworzy uczucie dyskomfortu i zażenowania. Często występująca wysypka i zaczerwienienia skóry sygnalizują dysfunkcje pracy organizmu oraz uczucie wstydu
i poddenerwowania. Nasilenie swędzenia skóry głowy może różnić się w zależności od indywidualnie występujących czynników, które bezpośrednio na nie wpływają. W większości przypadków tych, które prezentują się w Centrum Trychologii dla tego typu problemu brzmią: „ jak moja głowa swędzi” lub „ swędzą mnie włosy „, a nawet „ czuję ciągłe swędzenie głowy ".
To podrażnienie skóry często prowadzi do notorycznego dotykania skóry, drapania jej, a nawet uszkodzenia ciągłości naskórka powodując rany i nasilając stany zapalne. Czasem towarzyszy ból, którego przyczyny są bardzo różne i niezależne od siebie. Nie należy ich absolutnie lekceważyć, ponieważ w większości przypadków można wcześniej czy później przewidzieć nadmierne wypadanie włosów. Kompulsywne drapanie skóry dodatkowo zwiększa częstość występowania wtórnych infekcji spowodowanych przez wprowadzenie patogenów (bakterie, grzyby itd) które stykają się z głową.


OKREŚLENIE SWĘDZENIA SKÓRY GŁOWY
Swędzenie głowy następuje w połączeniu z innymi problemami głowy, a w szczególności należy dołączyć:
• miejscowe pieczenie
• zaczerwienienie i wysypka
• popękanie skóry
• pasożyty ( wszy zagnieżdżone na skórze głowy)


PRZYCZYNY SWĘDZENIA SKÓRY GŁOWY
Wymienienie wszystkich możliwych przyczyn swędzenia skóry jest prawie niemożliwe, zwłaszcza mając na uwadze wszystkie alergie, które mogą być spowodowane przez składniki chemiczne znajdujące się w kosmetykach i szamponach oraz ogromnie negatywnej roli odgrywanej przez zanieczyszczenie powietrza w wielu miastach.
Świąd występuje zazwyczaj w połączeniu z:
- łupież
- łojotok
- ŁZS
- łuszczyca
- zapalenie mieszków włosowych
- grzybica
Dodatkowe przyczyny swędzenie do rozważenia są:
- atopowe zapalenie skóry
- wyprysk
• świerzb
• liszaj


SWĘDZENIE I ŁUPIEŻ
Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia głowy jest łupież lub łuszczenie się skóry głowy. Konieczne wydaje się rozróżnienie jego rodzajów:
• Tłusty łupież: niewidoczny na ramionach, ale pozostaje przymocowany do tłuszczu skóry oraz zatrzymany jest przez nadmiar sebum. W tym przypadku swędzenie jest intensywne i może powodować zaczerwienienie skóry na skutek nadmiernego jej drapania. Tłusty łupież i przewlekłe swędzenie mogą akcentować przedwczesne wypadanie włosów, w związku z tym.
• Łupież: skóra głowy jest sucha i odwodniona, a komórki odłączone i widoczne na ramionach. Nie powinno wywoływać nadmiernego swędzenia i wypadania włosów.

SWĘDZENIE I SUCHA SKÓRA
Spowodowane przez brak wody lub tłuszczu na skóry głowy. Jest to zachwianie naturalnej równowagi hydrolipidowej skóry, która służy do zapewnienia idealnego środowiska dla rosnących zdrowych włosów. Czasem sucha skóra potrafi doprowadzić do powstania łupieżu. Przynosi uczucie lekkiego swędzenia skóry, które zachęca do drapania przynoszącego chwilową pomoc i ulgę w przykrej dolegliwości. Ból zwykle nie jest obecny, a wypadanie włosów nie wydaje się mieć wpływu na suchość skóry.

ŚWIĄD I ŁOJOTOK
Przy nadmiernej produkcji łoju powstaje tendencja do zatykania się końcowej części mieszków powodując podrażnienie skóry. Osadzanie się łoju  na owłosionej skórze głowy nie pozwala "oddychać" skórze i zwiększa nieprzyjemne uczucie swędzenia. Występujący ból skóry głowy oraz często towarzyszący jej łojotok stanowi ewentualne objawy łysienia łojotokowego.


SWĘDZENIE I ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁOWY

ŁZS to rodzaj egzemy spowodowany przez nadmiar łoju, który powoduje stan zapalny i podrażnienie skóry, powodując jej zaczerwienienie (rumień). Świąd może być również intensywny, prowadzi do kompulsywnego drapania skóry i ewentualnego zapalenia mieszków włosowych. Łojotokowe zapalenie skóry nie jest bezpośrednią przyczyną wypadania włosów, ale nadmierna produkcja łoju może nasilać ich wypadanie.


SWĘDZENIE I ZAPALENIE MIESZKÓW WŁOSOWYCH

Intensywne drapanie skóry, w postaci tarcia lub zarysowań paznokciami lub ostrym narzędziem może prowadzić do stanu zapalnego w górnej części mieszków włosowych. Wywołanie tego stanu następuje zwłaszcza, wtedy gdy mieszki są zatkane przez nadmiar łoju. Oprócz swędzenia powstaje poczucie bólu w skórze.


SWĘDZENIE I ŁUSZCZYCA

Łuszczyca skóry głowy jest chorobą dziedziczną. Powoduje podrażnienia skóry i powstawanie białawych blaszek. To choroba skóry, której w niewielkim stopniu towarzyszy świąd, ale nie powoduje utraty włosów.


SWĘDZENIE I GRZYBICA
Grzybica skóry głowy wywołuje silne swędzenie i drapanie. Grzybica jest zakażeniem, występuje zaczerwienienie skóry, rumieniowate łuszczenie, w którym włosy są ułamane. Wizualnie włosy wyglądają na brudne i oblepione oraz często występuje charakterystyczny ziemisty zapach skóry głowy. Swędzenie głowy jest bardzo mocne, towarzyszy mu ból oraz duża utrata włosów.


SWĘDZENIE I WYPADANIE WŁOSÓW
Wszystko zależy od czynników, które powodują swędzenie: zapalenie skóry, łuszczyca, łupież lub zapalenie mieszków włosowych, nie są bezpośrednią przyczyną utraty włosów. Łojotokowe zapalenie skóry, łojotok, tłusty łupież są one co najmniej składową przyczyną wypadania.
Łojotok lub nadmierne wytwarzanie łoju (z powodu problemów metabolicznych, hormonalnych lub zakaźnych), okazuje się być decydującym czynnikiem odnosząc się do początków swędzenia głowy jak i przyspieszonego procesu miniaturyzacji i utraty włosów. Nie dziwi fakt, że badania wykazały, że nad aktywność "enzymu 5-alfa-reduktazy, nie jest przyczyną nadmiernej produkcji łoju (łojotoku), ale przyczyną dziedzicznego wypadania włosów ( łysienie androgenowe ). Jest to związek przyczynowo skutkowy, czyli podwójne można mówić o łojotokowym łysieniu (łysienie androgenowe + łojotoku).


SWĘDZENIE I BÓL SKÓRY GŁOWY
W odniesieniu do powyższego związku pomiędzy wypadaniem włosów, a łojotokiem istnieje podobna zależność między tricodinią, a wypadaniem włosów. W chorobach, takich jak grzybica lub zapalenie mieszków włosowych, dwa objawy występują jednocześnie. W innych przypadkach występującego świądu i bólu, zależności różnią się poprzez charakterystykę stanu skóry. Łupież zazwyczaj nie powoduje bólu skóry, ale wywołuje silne swędzenie skóry. Łojotok powoduje swędzenie i ból w stopniu, który może się znacznie różnić między jednym przypadkiem a drugim. Przy łuszczycy ból jest rzadkim przypadkiem, ale w skrajnych przypadkach może być bardzo intensywny.
Należy dodać wpływ czynników psychologicznych (uraz, stres i niepokój) i czynniki zewnętrzny (żywności, kosmetyki, chemia, artykuły sanitarne, itp). Należy rozumieć, że każdy przypadek powinien być traktowany zgodnie z jego specyficznymi cechami, po dokładnym zbadaniu chorego i jego stylu życia.


SWĘDZENIA I TŁUSTE WŁOSY
Nie istnieje bezpośredni związek między wymienionymi problemami. Jednak nadmierne wydzielanie sebum może powodować swędzenie skóry. Powoduje odczucie dyskomfortu i prowadzi do drapania. Więc w obecność włosów przetłuszczających się, może być przyczyną swędzenia: oba są to symptomy zmian na kwasowo-hydrolipidowej skóry.


SWĘDZENIE SKÓRY GŁOWY RADY JAK SOBIE POMÓC

• Po każdym myciu należy wysuszyć włosy. Wilgotne i ciepłe to doskonałe warunki do namnażania się drożdżaków, które mogą wywoływać przykre objawy swędzenia skóry.
• Należy zwróć szczególną uwagę na etykiety produktów kosmetycznych używanych do pielęgnacji włosów. Kontakt z niektórymi produktami może powodować alergię na niektóre substancje chemiczne.
• Unikać sytuacji stresujących lub powodujących narastające napięcie psychiczne. Istnieje wyraźna korelacja między nagromadzeniem stresu i wypadaniem włosów.
• Powinno się pić dużo wody. Jeśli swędzenie jest spowodowane przez nadmierną suchość skóry należy ją nawilżać od wewnątrz. Dzięki temu szybciej usuniemy toksyny z organizmu, a zakwaszony organizm przywróci normalną pracę organizmu. To korzyść również dla skóry głowy.
Po pierwsze należy podkreślić, że bardzo istotnym elementem w pielęgnacji skóry głowy jest indywidualny dobór szamponów, odżywek i produktów do stylizacji. Zasadniczo pierwszym błędem jest nieprawidłowy grzebień do włosów czy szczotka oraz brak utrzymywania ich w szczególnej higienie.
Zdarza się, że używany szampon jest zbyt agresywny, że wysusza skórę, a czasami powoduje łupież. Zatem produkty, które stosujemy powszechnie mogą podrażnić skórę głowy powodując uczucie swędzenia.
Tak więc w zależności od tego, czy jest to łojotok, łupież, zapalenie skóry to i tak dalej, będzie konieczne uciekanie się do leczenia włosów skierowane na usunięcie specyficznej wady.
Ważne jest, aby zrozumieć, że swędzenie jest objawem, który wskazuje na problem zdrowia skóry głowy i może być złym zwiastunem
przedwczesnego przerzedzenia się włosów. Więc środki zaradcze to nie jest tylko chwilowe znalezienie lekarstwa na nieprzyjemne uczucie swędzenia. Przy właściwej terapii chodzi przede wszystkim na przywróceniu dobrego funkcjonowania zdrowej skóry na poziomie mieszków włosowych.

W przypadku okresowego lub przewlekłego świądu na głowie zdecydowanie odradza się stosownie środków tzw. „ zrób to sam „. Niektóre stereotypy mówią, że olej i ocet są środkami przeciwdziałającymi swędzeniu suchej skóry głowy lub swędzeniu. Jednak nie ma badań, które dowodzą, że ich składniki zmiękczają skórę lub nawilżają. Powstaje ryzyko pogorszenia sytuacji, a wręcz wywołania nieodwracalnych i przeciwnych od zamierzonych skutków. Z uwagi na fakt iż ponad 95% osób zgłaszających się do trychologa określa stan swojej skóry odwrotnie do faktycznego stanu, dlatego proponuję zarezerwować wizytę, aby przeprowadzić gruntowną analizę skóry głowy i włosów. Swędzenie skóry głowy, ból i wypadanie włosów, wymaga dokładnej analizy oraz środków skierowanych na pielęgnację skóry głowy i pielęgnacji włosów. Amatorszczyzna i stosowanie domowych receptur z pewnością nie prowadzi do zadowalających wyników.