Cena

Czy włosy mogą odrastać?

To, że istnieje możliwość odrastania utraconych włosów jest często spotykane wśród pacjentów zwracających się o pomoc do trychologa. W wielu przypadkach odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna , ponieważ w odrastanie zdrowych włosów zaangażowane jest wiele czynników, do których trzeba podejść analitycznie rozpatrując wiele czynników jeden po drugim.
Z innej strony ci, którzy potwierdzają, że mają skuteczne rozwiązanie lub produkt na porost włosów, który jest skuteczny we wszystkich przypadkach łysienia, oferują złą obsługę pacjenta.


Jednak zanim rozpatrzymy kwestię odrastania włosów, należy pamiętać o tym, że włos podlega cyklom ponownego wzrostu. Powtarza się on około 20 razy w ciągu życia człowieka.
Każdy cykl trwa u zdrowej osoby od 2 do 6 lat, a cza strwania jest zależny od indywidualnych cech osobniczych u kobiet i mężczyzn. Obejmuje trzy fazy wzrostu: anagen, katagen, telogen, podczas tych faz włosy rodzą się, rosną i wypadają.
Gdy występują czynniki, które utrudniają normalny cykl ponownego wzrostu, jego czas trwania ulega skróceniu, a włosy zaczynają przedwcześnie ulegać przedwczesnemu przerzedzeniu.

Zakładając, iż 20 to dokładna liczba cykli każdego włosa na naszej głowie, możliwe staje się odrastanie tylko tych włosów, które nie wyczerpały liczby dostępnych 20 cykli. Ponieważ po dwudziestym cyklu mieszki włosowe ulegają atrofii i stają się niezdolne do tworzenia nowych włosów, inne włosy są stracone. Na szczęście mieszki włosowe przestają być produktywne zaledwie kilka lat po zaprzestaniu produkcji mocnych, zdrowych włosów. Zatem najpierw widzimy długą fazę, w której włosy są nadal produkowane, jednak cieńsze i krótsze, a ten proces, dla którego, z każdym nowym cyklem, pęcherzyki wyrażają włosy są coraz słabsze i niekonsekwentne. Nazywa się to Proces miniaturyzacji włosów.


Przeciwdziałanie i odwracanie miniaturyzacji, jest możliwe dopóki pęcherzyk nie ulegnie całkowitej atrofii. Interweniując przed wyczerpaniem 20 cykli odrastania. W tym aspekcie szybkie działanie z ukierunkowanym leczeniem jest niezbędne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się łysienia i zahamowanie utraty włosów.


Mężczyźni lub chłopcy z bardziej lub mniej zaznaczoną zaznaczoną linią włosów, a także kobiety z przerzedzoną ilością włosów nie przechodzą do zanikania mieszków włosowych, jeśli jest nie wiele lat po utracie włosów w tych specyficznych obszarach skóry głowy. Fakt, że są one tak małe, tak jasne i przejrzyste (bez pigmentacji), wykazuje brak wzrostu i odzwierciedla ich brak zdrowia, ze względu na nieprawidłowość cyklu odrastania w mieszków włosowych.

Zabiegi odnawiające włosy

Celem zabiegu jest zahamowanie działania szkodliwych czynników oraz wydłużenie czasu odrastania poprzez zwiększenie zdolności mieszków włosowych do produkcji nowych zdrowych włosów.
Wśród tych czynników ważną rolę odgrywa enzym 5α-reduktaza , odpowiedzialna za konwersję testosteronu w DHT (dihydrotestosteron), androgeny zdolne do warunkowania aktywności wewnątrz pęcherzykowej sprzyjającej miniaturyzacji włosów. Praktyka trychologiczna mówi o tym, iż jeśli zaczniesz tracić włosy to, im wcześniej podejmiesz działania w celu zwalczania procesu miniaturyzacji, tym większe szanse powodzenia leczenia odrastania.
Oprócz działania enzymu 5α-reduktazy istnieją inne przyczyny wypadania włosów tzw. inne czynniki, które w istotny sposób utrudniają normalny cykl odrastania włosów, a wśród najczęstszych stwierdzamy:

  • nadmiar sebum
  • stres psychofizyczny
  • dysfunkcje metaboliczne
  • dysfunkcja hormonalna
  • trichotillomania
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • nieprawidłowe odżywianie
  • łupież
  • leki

 

Balsamy i ampułki na odrastanie włosów

Rynek oferuje wiele produktów do odbudowy lub inaczej wzmocnienia włosów. Sposoby użycia różnią się od siebie w zależności od tego czy są to tabletki, lotiony, ampułki lub pianki, które na rynku występują swobodnie i są ogólnie dostępne w sklepach oraz aptekach i wymagają recepty.
Dermatolodzy zasadniczo polegają na pochodzeniu farmakologicznym, ponieważ inni są uważani przez nich za paliatywistów lub w najgorszych przypadkach jako produkty bezskuteczne. Chociaż współpraca trychologa z deratologiem często daje nejlepsze efekty w tych najtrudniejszych przypadkach, gdy wspólna wiedza i doświadczenie służy pacjentowi. Świadomi dermatolodzy często współpracując z trychologiem, tworzą konsylium, na którym ustalany jest wspólny profil prowadzenia pacjenta. Taka forma współpracy daje niesamowite owoce w postaci cudownych rezultatów i trwałych efektów leczenia.

Oferowane suplementy takie jak Bioskalina są przydatne dla osób poszukujących rozwiązania, które szukają wzmocnienia, ale będą mniej skuteczne w przeciwdziałaniu upadkowi w perspektywie długoterminowej. Preparaty takie jak Minoxidil mogą dawać dobre rezultaty w odrastaniu włosów z pewnymi przeciwwskazaniami, takimi jak wzrost włosów w innych obszarach ciała i niektóre przypadki reakcji alergicznych. Istotnie działanie niepożądane stwierdzono po zastosowaniu leku Finasterydu Propecia, leku który w niektórych przypadka skutecznie hamuje działanie enzymu 5-alfa-reduktazy typu II. Zatem jest przydatny, ale nie tyle w odrastaniu włosów, co w przypadku powstrzymania ich wypadania. Leki oparte na aktywnym składniku finasterydu są wykorzystywane do zmniejszania liczby włosów z zastrzeżeniem miniaturyzacji, ale obejmują liczne przeciwskazania i ryzyko dla zdrowia. Zatem są jedynie dla wybranej grupy odbiorców.

Ludzie są różni, a przyczyna i czynniki powodujące wypadanie lub łysienie są liczne, zatem nie ma produktu, który jest "rozwiązaniem" dla każdego rodzaju problemu. Są osoby, które mają włosy gęste i mocne genetycznie, ale w okresie intensywnego stresu emocjonalnego zaczynają je tracić, więc jeśli okres ten trwa dłużej, ryzykują trwałe uszkodzenie. Kolejne przypadki to osoby cierpiące na łojotok, który istotnie blokuje naturalny wzrost i odrastanie włosów, inne mają słabe lub cienkie włosy z powodu genetyki, które wypadają lub pogarsza się ich stan z powodu zanieczyszczenia, złej diety lub innych przyczyn.
Dla nie których osób utrata włosów jest czasowa i następuje ponowny odrost nowych włosów po ich ponownej stymulacji. Nawyki stosowania wielu produktów „ zrób to sam „ często kończy się bardzo źle, a nieumiejętne podjęcie leczenia na własną rękę nie daje rezultatu. Dlatego, aby spersonalizować przyczynę i odpowiedni profil leczenia problemów z włosami konieczna jest wizyta u trychologa, aby zdecydował o profilu terapii i dalszej diagnostyce.

W pracy trychologa istotne jest ustalenie aktualnego stanu zdrowia oraz wykonanie licznych testów, które potwierdzą czy w organizmie zachodzą istotne zmiany na skutek np. niedoboru pierwiastków lub witamin, obecności metali ciężkich lub innych substancji ograniczających prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Tego wszystkiego można dowiedzieć się tylko u trychologa z bardzo dużym doświadczeniem oraz stosownym wyposażeniem gabinetu. Bez odpowiedniej diagnostyki, podjęcie odpowiedniego leczenia nie jest możliwe i czasem staje się bezzasadnie wydaną ilością pieniędzy na zabiegi, które z góry wiadomo, że nie przyniosą pożądanego efektu.